PC series touch all-in-one computer, according to industrial needs, rich computer configuration, for you to solve any industrial premises, equipment brought about by the use of the problem, high-strength body and high-attached surface protective paint, high wear, anti-reflective, stable performance, a variety of installation methods.
✦ Controller:



17 inch-PC:

17 inch-PC:

✦ Features:
Strengthened flat metal protection panel, military resistance touch panel, rigid glass, industrial-grade monitoring screen plus rich configuration scheme, safety small fillet, sheet metal body, simple installation method tailored for equipment, pipeline control needs.
* 17” LED-backlit panel with long service life
* Wide operating temperature: 0°C~50°C
* Standard brightness: 250 cd/m2
* True flat design - fashion style
* Wide viewing angle
* Ultra-narrow & ultra-thin profile, metal housing with injection molding
| System configuration | |
|---|---|
| Motherboard | M56 |
| CPU Model | Intel® Bay Trail® J1800/1900 (2.4/2.0 GHz) |
| Chipset | Intel®Bay trail SOC |
| RAM | 1*DDR3L SODIMM 1333MHz Max 8G |
| Display system | Integration Intel®HD Core Graphics |
| Internet | Realtek RTL811XX Gigabit networks |
| Store | SATA 2.5 Inch @ MSATA Slot Support SSD |
| Audio | ALC662 6-channel Hi-Fi |
| System | Windows 7、8、8.1、10、Linux |
| Feature items | Specification |
|---|---|
| Model | PC176 (M56) |
| Size | 17 inch |
| Overall Dimension | |
| Packing Size | 54cm*45.7cm*20.6cm |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Color | 16.7M |
| Contrast | 1000:1 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Response time | 3.8ms |
| Light Life LED | 30K/H |
| Perspective | 85/85/80/80 |
| Gross/Net Weight | 7.5Kg/6Kg |
| Cover Glass Thickness | 1.8mm |
| Light Transmission | ≥80% |
| Surface Strength | 3H |
| Touch Life | ≥10,000,000 times |
| Operating Humidity | 20%-80% RH |
| Operating Temperature | 0°C~50°C |
| Storage Temperature | -20°C~60°C |
| Power Consumption | 21W |
| Power Input | 12V DC ±5% (5.5x2.5mm) |
| Installation Method | VESE、Desktop、Embedded |
| Signal Ports | VGA x 1、HDMI x 1、USB2.0 x 3、USB3.0 x 1、RS232 x 2、LAN(RJ45) x 1、Audio x 1、Mic x 1、LPT x 1、12V DC-in x 1 |
Wechat:13808878984 Contact:QiaQia
Mobile:0086 13808878984
Email:vp@touchkit.com or viptouchkit@gmail.com
Address:No.2, Heyuan 2nd Road, Shuibu Town, Taishan City, Guangdong Province, P.R.China
