PC series touch all-in-one computer, according to industrial needs, rich computer configuration, for you to solve any industrial premises, equipment brought about by the use of the problem, high-strength body and high-attached surface protective paint, high wear, anti-reflective, stable performance, a variety of installation methods.
✦ Controller:



17 inch-PC:

17 inch-PC:

✦ Features:
Strengthened flat metal protection panel, military resistance touch panel, rigid glass, industrial-grade monitoring screen plus rich configuration scheme, safety small fillet, sheet metal body, simple installation method tailored for equipment, pipeline control needs.
* 17” LED-backlit panel with long service life
* Wide operating temperature: 0°C~50°C
* Standard brightness: 250 cd/m2
* True flat design - fashion style
* Wide viewing angle
* Ultra-narrow & ultra-thin profile, metal housing with injection molding
| System configuration | |
|---|---|
| Motherboard | RK32 |
| CPU Model | Intel® Kaby Lake-U® 6360U (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-T764 GPU |
| RAM | LPDDR-III 2GB(4GB optional) |
| Store | 16GB EMMC NAND Chip Max 64G |
| Multimedia | 4K UHD H265/H264 |
| WiFi | IEEE 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | BT.2020/BT.709 |
| Amplifier output | 8 Ohm 10W Dual Audio Amplifier |
| System | Android 5.0/7.0/8.0 |
| Feature items | Specification |
|---|---|
| Model | PC176 (M36) |
| Size | 17 inch |
| Overall Dimension | |
| Packing Size | 54cm*45.7cm*20.6cm |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Color | 16.7M |
| Contrast | 1000:1 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Response time | 3.8ms |
| Light Life LED | 30K/H |
| Perspective | 85/85/80/80 |
| Gross/Net Weight | 7.5Kg/6Kg |
| Cover Glass Thickness | 1.8mm |
| Light Transmission | ≥80% |
| Surface Strength | 3H |
| Touch Life | ≥1000 times |
| Operating Humidity | 20%-80% RH |
| Operating Temperature | 0°C~50°C |
| Storage Temperature | -20°C~60°C |
| Power | 21W |
| Power input | 12V DC ±5% 5.5x2.5mm |
| How to install it | VESE、Desktop、Embedded |
| Signal port | VGA x 1、HDMI x 1、USB2.0 x 3、USB3.0 x 1、RS232 x 2、LAN(RJ45) x 1、Audio x 1、Mic x 1、LPT x 1、12V DC-in x 1 |
Wechat:13808878984 Contact:QiaQia
Mobile:0086 13808878984
Email:vp@touchkit.com or viptouchkit@gmail.com
Address:No.2, Heyuan 2nd Road, Shuibu Town, Taishan City, Guangdong Province, P.R.China
