The 166-POS Series Commercial Touch POS All-in-One features a sleek, elegant, and robust design, purpose-built for retail and food service environments. With a pure flat surface, it supports dual-screen configurations—combining a cashier display and an advertising screen in one unit. Its glass surface is easy to clean and maintain, while the metal chassis paired with plastic components ensures long-term continuous operation with stability and reliability.
✦ Controller:



10.1-inch dual-screen:

15.6-inch + 10.1-inch dual-screen:

10.1-inch single-screen:

15.6-inch single-screen:

✦ Features:
* 15.6” LED-backlit panel with long life
* Wide operating temperature -10°C~65°C
* General brightness 420 cd/m2
* True Plane - Fashion Style
* Wide-view view
* Ultra-narrow ultra-thin profile - metal housing, injection molding
| System configuration | |
|---|---|
| Motherboard | M56 |
| CPU Model | Intel® Bay Trail® J1800/1900 (2.4/2.0 GHz) |
| Chipset | Intel®Bay trail SOC |
| RAM | 1*DDR3L SODIMM 1333MHz Max 8G |
| Display system | Integration Intel®HD Core Graphics |
| Internet | Realtek RTL811XX Gigabit networks |
| Store | SATA 2.5 Inch @ MSATA Slot Support SSD |
| Audio | ALC662 6-channel Hi-Fi |
| System | Windows 7、8、8.1 10、Linux |
| Feature items | Specification |
|---|---|
| Model | POS166A (M56) |
| Size | 15.6 inch |
| Overall Dimension | |
| Packing Size | 486*343*398mm |
| Resolution | 1024 x 768 |
| Color | 16.7M |
| Contrast | 800:1 |
| Brightness | 420 cd/m² |
| Response time | 16ms |
| Light Life LED | 30K/H |
| Perspective | 80/80/80/80 |
| Gross/Net Weight | ≈6.6/4.6KG |
| Cover Glass Thickness | 1.8mm |
| Light Transmission | ≥90% |
| Surface Strength | 3H |
| Touch Life | ≥1000 times |
| Operating Humidity | 20%-80% RH |
| Operating Temperature | -10°C~65°C |
| Storage Temperature | -20°C~70°C |
| Power Consumption | 24W |
| Power Input | 12V DC ±5% (5.5x2.5mm) |
| Installation Method | Desktop |
| Signal Ports | VGA x 1、HDMI x 1、USB2.0 x 5、USB3.0 x 1、RS232 x 2(或LPT x 1)、LAN(RJ45) x 1、Audio x 1、Mic x 1、12V DC-in x 1、12V DCOut x 1 |
Wechat:13808878984 Contact:QiaQia
Mobile:0086 13808878984
Email:vp@touchkit.com or viptouchkit@gmail.com
Address:No.2, Heyuan 2nd Road, Shuibu Town, Taishan City, Guangdong Province, P.R.China
