
Touchkit TK-UW01 is based on the chip WDT8752 of Weida,which can support to10 touch point.This touch panel controller provides the optimistic performance of your projected capacitive touch panels. It communicates with PC system directly through USB/I2C connector. You can see how superior the design is in sensitivity accuracy and friendly operation. The touch panel driver emulates mouse left and right button function and supports operation systems as following.
| OS | Version | Interfaces |
|---|---|---|
| Windows | Windows 10 Windows 8(Need logo submission) Windows 7 Windows Vista, XP/2000 Windows CE.net/5.0/6.0/7.0 Windows Embedded Windows XP Tablet PC edition | USB & I2C |
| Linux | Distribution based on Kernel 2.6.24 and later. (Ubuntu/Linux Mint Debian Fedora Red Hat/CentOS Magaie/Mandriva/Mandrake SUSE/openSUSE | USB & I2C |
| Android | Android 2.3 ~ 4.4 | USB & I2C |
| Mac | Mac OS, Mac OS X (PowerPC, Intel CPU) | USB & I2C |
| QNX | QNX RTOS v6.3 | USB & I2C |


| Parameter | USB&I2C Type Controller |
|---|---|
| Circuit Board Dimension | 25mm x 75mm |
| Channels of Panel | Max. Tx:40 Rx:52 channels (exclude shielding pin) |
| Input Voltage | Typical 5V / 3.3V. |
| Operating Temperature | -40 to 85 ℃ |
| Storage Temperature | -40 to 90 ℃ |
| Relative Humidity | 95% at 60 ℃ , RH Non-condensing |
| Linearity(Note 1) | 1pt +/- 1mm offset /10mm Touch (point) accuracy : 1pt +/- 1mmRefer to Windows 8 Logo regulationLinearity |
| Interface | USB: 1.1 Full Speed, I2C:100K/400KHZ |
| Resolution | 4096 × 4096 resolution |
| Power consumption(mA) | Active Mode: <90mA Idle Mode : 36~38mA Sleep Mode :< 5mA (Operation Mode :Active Mode only) |
| Report Rate | > 100 Hz |
| Response Time | Average < 25 ms |
Note 1: Channel pitch should be design 5.8mm (Win8) or < 7mm (Non-Win8).
Note 2: Report rate will vary by channel number, cover thickness and othe rparameters.
FPC Connector Pin Assignment:
✦ CN2 Connector---54pin:


✦ CN2 Connector---42pin:


✦ USB & I2C Interface::

Wechat:13808878984 Contact:QiaQia
Mobile:0086 13808878984
Email:vp@touchkit.com or viptouchkit@gmail.com
Address:No.2, Heyuan 2nd Road, Shuibu Town, Taishan City, Guangdong Province, P.R.China
